Futócipõ

futócipõkfutócipõfutócipõ részei angol elnevezésekkel

Milyen futócipõ kell kezdõ futóknak

A kezdõ futók leggyakoribb hibája, hogy elõszednek egy sportcipõt a cipõs szekrény aljáról, mondván, hogy úgy is csak egy kis félórás kocogásra kell, felesleges kiadás még egy cipõt vásárolni…
Esetleg elmennek egy nagyobb áruházba, ahol megveszik a legolcsóbb futócipõt, ami akciós és rá van írva, hogy futócipõ…

Néhány szenvedõs futás után viszont már nincs is kedvük többet futni... Csak a panaszáradat marad, tudniillik, hogy próbálkoztam a futással, de megfájdult a térdem, a bokám, a lábfejem és még sorolhatnánk, hogy mi minden fájdult még meg, miközben a kezdõ futó levonja a következtetést, miszerint a futás nem neki való.

Minden kezdõ futó megkérdezi:
- Milyen márkájú cipõt vegyek?
Mindenkinek más és más a megfelelõ cipõ, tehát nem lehet elõre tudni, hogy melyik lesz jó méretben és futó stílusban, adott célnak (terep) megfelelõen.

- Hol vegyem a(z elsõ) futócipõm?

Olyan szakboltban kell vásárolni, ahol sok márkát lehet egyszerre kapni és szakember segít a célzott választásban (így nem kell minden futócipõ márkából 4-5 öt felpróbálni), természetesen próbáljunk fel 6-10 fajta cipõt (futócipõ márkánként 2-3 típus jöhet szóba célunknak megfelelõen).
Szakember már eleve látja a lábfej alakjáról, hogy mely cipõk jöhetnek szóba, illetve a feltett kérdései alapján hamar megszûri, hogy miket ajánljon.

- Ha bevált egy cipõ, akkor tartsak ki mellette?
A lábnak az a legjobb, ha minél változatosabb terepen és minél több fajta cipõben futunk.
Azonkívül, hogy veszünk a futó helyszínnek megfelelõ (aszfalt, terep, földes út..) futócipõt, sokat erõsít, ha nem csak egyfajta hatás éri a lábunkat ( például egy stabil cipõben aszfalton lehet, hogy nem erõsödik kellõképpen a bokánk…).
Lehet, hogy a cipõ nem a legideálisabb a lábunkra, nem a megfelelõ helyen van a varrás, túl kemény a sarokkiképzés stb ..., és ezeknek a problémáknak a káros hatásai csak hosszabb távon jelentkeznek.

- Meddig jó egy futócipõ?

Egy futócipõt használhatóságát nem idõben, hanem megtett kilométerben mérjük.
A megtett kilométerek során a csillapítást elnyelõ, stabilitást adó anyagok elfáradnak és egy idõ után már nem védik a lábunkat. A cipõ átlagosan 1000 km-ig hordható, attól függõen, hogy milyen talajon futunk, és, hogy mekkora a súlyunk. Kezdõ futók és túlsúlyosok 800 kilométernél többet ne fussanak egy cipõben. A még kívülrõl teljesen jónak látszó futócipõ ezután még befogható utcai cipõnek, kiránduló cipõnek stb…
Megjegyzés: a futócipõk egy-egy részei is elhasználódhatnak tönkremehetnek idõ elõtt!

- Mikor vegyünk új cipõt ?

Futócipõnk vételével ne várjunk a jelenlegi cipõnk elhasználódásáig!
Érvek:
* esõs idõben lehet váltogatni a futócipõket míg a másik szárad
* versenyen csak bejáratott cipõben érdemes indulni (váltáskor pedig nem szerencsés a régi lestrapált futócipõben futni, mert gyors futáskor, versenyen nagyobb az igénybevétel és a sérülésveszély
* nem leszünk vételi kényszerben, hogy az aktuális készletbõl válogassunk
* akciók idején érdemes vásárolni
* futás közben jelentkezõ problémakor: lábszár, térdfájás és egyéb sérülésnél gyanakodjunk, hogy elhasználódott vagy nem megfelelõ a futócipõ

- Hogyan tartsam karban a futócipõm?

A futócipõt ne mossuk ki mosógépben, a szivacsos szerkezetû csillapítást elnyelõ mûanyag részeket károsíthatja a víz. Nedves ronggyal törüljük át a koszos futócipõt! Bõrpuhító anyagok használata felesleges.
Átázott futócipõt ne rakjunk radiátor, meleg fûtõtest közelébe (cipõ méretváltozását és eldeformálódását okozhatja), inkább tegyünk bele (nedvességet felszívó) újságpapírt és hagyjuk száradni.

Mit tegyen egy kezdõ futó?

Szánjon rá idõt és pénzt, hogy a megfelelõ futócipõt kiválassza.
Megtérülõ befektetés!

Hogyan válasszunk megfelelõ futócipõt

A futócipõket egyrészt a futás célja helyszíne szerint gyártják: terepfutás, aszfalt, rekortán (sprint szöges), másrészt a futó lábfejének alakjához és futó stílusának megfelelõen igazítják. A futócipõ készítésekor egy átlagos lábhoz igazítják a méreteket (nagyobb eladás érdekében), azonban vegyük figyelembe, hogy mindenkinek egyedi lábformája van, ezért több gyártó cipõit próbáljuk ki vásárláskor (tipikus eltérés a lábfej szélessége).

Futócipõk alap típusai

Terep futócipõ

brooks cascadi trail terep futócipõErdõkben, hegyekben, homokos, murvás, csúszós sáros, esetleg kissé kavicsos talajon ajánlott.

Jellemzõjük: a cipõtalp bordás kiképzésû a jobb talajfogás érdekében, gátolja a megcsúszást. A felsõ rész kiképzésénél pedig a vízhatlanság kapott nagyobb hangsúlyt, kisebb sárban nem áznak át.
Nincs magas sarokrészük emiatt dombon lefelé is jól lehet bennük futni.
Általában merevebbek és nehezebbek, mint az általános futócipõk, de gyártótól függõen hajlékony terepcipõvel is lehet találkozni.

Sziklás talajra még a terep cipõktõl is merevebb túrázó cipõt kell választani.

Hátrányuk, hogy aszfaltra kevésbé alkalmasak, mivel gyenge a csillapításuk, illetve hamarabb elkopnak a cipõ talpán lévõ csúszásgátló bütykök.

A jobb oldali képen a Brooks Cascadia terepcipõ látható, ez a cipõ többször is elnyerte az Runner's World Editors díját. Ez a futócipõ egy hajlékony és könnyû cipõ a terepcipõk kategóriájában.

Asics terep futócipõ talp Asics terepcipõ bordázott talpa

Verseny cipõ

Ez elsõsorban rövid távokra ajánlott és kifejezetten versenyzésre való.
Kialakításánál a súlyra helyezõdött a hangsúly - hogy minél gyorsabban lehessen benne futni-, vékony a talprésze és könnyû szellõs a felsõ rész. Kezdõ és amatõr futók ne ezt a típust válasszák (lehet benne néhány másodpercet nyerni, de rossz futótechnikával könnyen le is lehet sérülni).
Hazai kereskedelmi forgalomban inkább az edzõ- félverseny futócipõ változatokkal találkozni, ami átmenet az „általános” és a verseny cipõ között.

mizuno Tempo MD Spike Men versenycipõ futócipõMizuno Tempo MD Spike Men versenycipõ 400-1600 méteres futótávokra.

Saucony Grid Type A2 verseny cipõ Saucony Grid Type A2 versenycipõ

Sprintereknél, gyors futóknál a talajfogás a láb elülsõ részén, lábujjnál történik. Ezt a cipõt ennek megfelelõen alakították ki. 

Futóstílus alapján

láb normál átgördülése futás közbenKocogás, futás során (nem gyors futás vagy sprint) elõször a sarok érinti a földet, majd a talp gördül tovább, s a lábfej kissé befelé dõl, ahogy végiggördül a talajon. Végül a sarok felemelkedik a földrõl, és a futó a hüvelykujjpárnáról elrugaszkodva lendül elõre.

A lábfej földet érés közbeni lefelé és befelé fordítását pronációnak vagy borintásnak nevezzük. Tudnunk kell, hogy ez egy természetes és normális folyamat. Bizonyos fokig mindenkinek borintania kellene a lábával. A pronáció jót tesz a sportoló lábának, mert tompítja a lábnak a talajjal való ütközését.

Azonban nem minden futónak ideális a lábfeje, bokája és még egyéb elváltozások (X láb O láb), amely befolyásolja az átgördülés ívét és a pronációt:
futás átgördülés a lábon Nomál, túlzottan pronáló és szupináló futó lábfejének átgördülése a talajon.

pronáció

Lábformád és a borintás foka egyértelmûen eldöntik, hogy milyen futócipõre van szükséged. A legfontosabb dolog azonban a cipõ formája, melyet a talprész szemrevételezésével mérhetsz fel.

A futócipõknek általában három fajtáját különböztetjük meg: egyenes, standard és görbe, mely szoros összefüggésben áll a "vizes teszt" elvégzése alapján kapott eredménnyel. A legtöbb szakember úgy gondolja, hogy azoknak, akiknek túlzottan befelé dõl a lábfejük, egyenes formájú, a kifelé dõlõ lábfejûeknek görbe, a normál borintású lábfejûeknek pedig standard cipõt kell hordaniuk. Ezen kívül van még néhány dolog, amit figyelembe kell venni.

 

Futócipõ pronáló futóknak

pronáló lábNéhány futónál elõfordul azonban, hogy bokája laza, a talajfogáskor túlbillen a belboka irányába. Ez a szokványos probléma sérülésekhez vezethet, fõleg az alsó végtagban és a térdben.

Túlzottan pronáló futás - vizsgálat futópadonHa lábfejed lapos és befelé dõl, olyan cipõre van szükséged, amely csökkenti a túlzott átgördülést. Ezek a mozgáskontrollra alkalmas cipõk. A legtöbb ilyen lábbeli egyenes formájú, s ezáltal maximálisan tartja a lábfejet. Ügyelj arra, hogy a középtalprész inkább kemény, mint puha legyen. Dupla középtalprész esetén a cipõ belsõ szélén lévõ tömörebb rész arra szolgál, hogy meggátolja a túlzott mértékû pronációt, a stabil sarokkéreg pedig arra, hogy minimálisra csökkentse a lábfej hátsó részének mozgását.

Futócipõ hanyintó futóknak

Néhány futó hanyint, ami azt jelenti, hogy a lábfejük nem tompítja túlzottan lábuk talajjal való ütközését. Ezáltal õk is ki vannak téve a sérülés veszélyének.

Amennyiben magas a lábboltozat és lábad hanyintó, más néven szupinációs munkát végez, kipárnázott cipõre van szükséged, hiszen lábad ütéscsillapító képessége gyengébb. Ezért olyan lábbelit ajánlanak, amely engedi, hogy a lábfejed befelé dõljön, s így csillapítsa az ütést. Olyan cipõt keress, melynek puha, kipárnázott középtalprésze van, alakja standard vagy görbe, s engedi, hogy a lábfej kényelmesen mozogjon futás közben.

Normál, Pronáló vagy Szupináló a futó stílusa?

Lábforma alapján

 

A legtöbb futó úgy tudja eldönteni, hogy a bokája laza, merev vagy normális, hogy megvizsgálja lábboltozatának magasságát. A lábboltozat dönti el, hogyan funkcionál a lábfej és a láb a futás során.

Hogy döntheted el, melyik kategóriába tartozol?

 A legkézenfekvõbb megoldást az úgynevezett "vizes teszt" szolgáltatja. Vizezd be csupasz lábadat, lépj ki sima, száraz felületre! Ha a lábnyomod széles, teljesen szétterül, és nem keskenyedik befelé, akkor alacsony a lábboltozatod és lapos a lábfejed. Amennyiben a lenyomat enyhén ívelt ott, ahol a lábboltozat felemelkedik, normális lábboltozatról beszélünk. Ha keskeny, ívelt, s legjobban a hüvelykujjpárna és a sarokrész látszik és a talp középsõ része alig, abban az esetben magas a lábboltozat.

lábtípusok, normál, magas boltív, lúdtalp Lábboltozat alapján valószínûsíthetõ a futó stílusa (kivételek mindig vannak) biztosabb módszer a megfigyelés, a futás videóra vétele és elemzése!

Lábnyomod a következõket árulja el borintásod arányáról:

  • a lapos lábfej azt mutathatja, hogy hajlamos a túlzott pronációra
  • a normális lábfej azt mutatja, hogy valószínûleg normálisan pronál
  • a magas lábboltozat pedig hanyintásra utalhat
Használt futócipõd alapján

futócipõ túlzottan pronáló futónálA futócipõ kopottsága, eldoformálódottsága alapján megállapítható a futó stílusa:

Eldeformálódás: a futócipõ ruganyosságát biztosító talprész a sok-sok becsapódás következtében összenyomódik, összetömörödik (becsapódáskor a testtömeg többszöröse gyakorol nyomást a talaj irányában), a cipõk egymás mellé helyezve befelé vagy kifelé dõlhetnek egymástól.

A képen egy befelé dõlõ futócipõ pár látható, túlzottan pronáló futó (túl-)használt futócipõje.


Futócipõ talpának kopottsága alapján:
Vizsgáljuk meg a futócipõ középsõ, elülsõ részének kopottságát. Ha a belsõ oldal jóval kopottabb, akkor valószínûsíthetõ a futó túlzott pronációja, ha a külsõ talpélnél kopottabb, akkor valószínûleg hanyintó (szupináló) a futó.

 A megfelelõ futócipõ kiválasztása

 

Ha normális lábboltozattal rendelkezel, és normálisan borint, szerencséd van. Nem szükséges különleges sajátosságokkal felruházott cipõt keresgélned. Leginkább azt a fajtát ajánlják ilyenkor, amely a mozgáskontrollt biztosító és a kipárnázott futócipõ közötti kategóriában található. A gyártók gyakran stabil cipõnek hívják ezeket. Alakjuk enyhén görbült, de nem irányítják olyan mértékben a lábmozgást, mint a mozgáskontrollt biztosító cipõk.

Mennyit érdemes fizetni ezekért a cipõkért? Jó kérdés. A közepes árfekvésû cipõk, egészen biztos, hogy megfelelnek az elsõdleges követelményeknek. A magasabb árfekvésû csúcsmodellek esetében természetesen nõ a minõség, tartósság és a különlegesség aránya.
Csúcskategóriás modell választásakor tartsuk szem elõtt, hogy 800 kilométer lefutása után új cipõre lesz szükségünk!

Ne sajnáld azonban a pénzt! A jó futócipõ nyolcszáz-ezer kilométert bír ki, és ez az egyetlen nagyobb pénzkiadás, amit vállalni kell.

Futószakbolt

Néhány tanács:

  • A megfelelõ méret miatt késõ délután vásárolj! A láb ekkor a legnagyobb, s mint tudjuk, a lábfej kissé megduzzad a futás során.
  • Olyan zoknit viselj, melyet a futáshoz is használsz! Ha nincs nálad zokni, mindenképpen vásárolj egyet, mielõtt felpróbálod a kiválasztott cipõt!
  • Az eladó a következõ kérdéseket teheti fel neked: mióta futsz, hány kilométert teszel meg egy-egy alkalommal, illetve hetente, milyen terepen szoktál futni, van-e lábproblémád? És ennek tükrében, valamint súlyod és lábformád alakja szerint fog ajánlani neked cipõt.

 

Megfelelõ méretû futócipõ

A tökéletes futócipõ vásárlásának ez az egyik legfontosabb állomása. A tökéletes futócipõ jól tartja a lábat, de nem szoros. Általános probléma, hogy a futók néha túl kicsi cipõt vesznek. Futócipõdnek egy vagy két számmal nagyobbnak kell lennie az utcai cipõnél!

Az alábbi irányelvek segítenek eldönteni, hogy cipõd tökéletesen illik-e a lábadra:

  • Hüvelykujjaddal nyomd be a cipõ tetejét a leghosszabb lábujj fölött, és ellenõrizd, hogy elég hely van-e ujjaknak! Hüvelykujj szélének be kell illeszkednie a lábujj vége és a cipõ orra közötti részbe!
  • Sarkadnak szorosan illeszkednie kell a sarokrészhez, és nem szabad, hogy ki-be csúszkáljon a láb futás vagy séta közben!
  • A felsõ résznek (a cipõ azon része, amely felülrõl és oldalról körbeveszi a lábfejet) rá kell simulnia a lábra, és biztos tartást kell biztosítania, de vigyázz arra, hogy az anyag sehol ne irritálja lábad!
  • Próbáld ki a cipõt, mielõtt megveszed! Tegyél néhány futólépést a boltban, esetleg az eladó engedélyével a bolt elõtt!

Az utasítások alapján próbálj ki néhány különbözõ márkájú modellt. Válaszd azt, amelyik a legjobban illik a lábadra és a legkényelmesebb!

Futócipõk - kapcsolódó cikkek:

angol szakszavak kifejezések

Nike futócipõ


 




- Futás.Net -