Visszatekintő – két órán és három percen belül Berlinben

A sokak által nem véletlenül a világ leggyorsabbjának tartott berlini maratonon az idén ismét világcsúcs született. A célszalagot az eddig talán nem annyira ismert Dennis Kimetto szakította át, de még a második helyen célba érkező Emmanuel Mutai is jobb időt futott, Wilson Kipsang tavaly Berlinben elért világcsúcsánál….

Kipsang maratoni idejét mutatjaFotó: Dennis Kipruto Kimetto világcsúccsal a célban. Jobra: Kimetto és Mutai csatája.

Versenyriport

A harminc éves Dennis Kipruto Kimetto már a maratoni előtt is jelezte, hogy nemcsak győzni szeretne Berlinben - világcsúcsért jött ide. Erre minden esélye és tudása megvolt, hiszen két évvel ezelőtt 2:04:16-tal második volt itt, és ugyanebben az évben 59:14-gyel megnyerte a német főváros félmaratonját is. Tavaly pedig egy világcsúcs közeli 2:03:45-ös idővel a Chicago Marathon első helyét zsebelte be. Az azonban látszott, hogy nem lesz könnyű dolga, mert a kihívók között volt például az idén Bostonban harmadik Franklin Chepkwony, a tavaly 58:54-es félmaratont futó Geoffrey Kamworor, az etióp Abera Kuma (5km-en 13:00, 10 km-en 26:52 fűződik a nevéhez), és rajthoz állt a tavaly Chicagóban 2:03:52-t futó Emmanuel Mutai is. A maraton kiváló időben, nyolc fokos hőmérsékletben rajtolt el, a nyulak 1:01:45-ös féltávot produkáltak, ami a végére 2:02:30-as maratont jelentett volna… Harminc kilométernél 1:27:37-et mutatott az óra, és ez bizony azt jelentette, hogy ezen a távon is világcsúcsot ért el az élboly.

Wilson Kipsang maratoni futásaKimetto és Mutai párharca

A következő öt kilométer a két klasszis, Mutai és Kimetto összecsapását hozta, a többiek ekkorra már lemaradtak. Mutai többször is megpróbálta leszakítani ellenfelét, aki tartotta magát, és néhány lépésre leszakadt ugyan, de mindig visszazárt, és végül egy 14:09-es (!) 5 km-rel érték el a 35-ös kilométerkövet. Ezt követően viszont már Kimetto irányított, innen már Ő futott elöl, majd le is szakította ellenfelét. Az utolsó kilométereken már nem történt semmi változás, Kimetto magabiztosan ért célt: 2:02:57.

„De kicsoda is az a Dennis Kimetto…?”

A kenyai klasszis, ahogy oly sok kenyai klasszis, szegénysorban nőtt fel hazájában. Olyannyira, hogy például, 2000-ben, a Sydney-i olimpia idején még rádiójuk, televíziójuk sem volt, be kellett mennie a faluba a közösségi házba, hogy láthassa Paul Tergat és Haile Gebrselassie örökké emlékezetes összecsapását 10000 méteren. Kimettonak négy fiú és három lánytestvére van, szülei gazdálkodó farmerek. Amikor 2008-ban döntött úgy, hogy futó lesz, ebben a tervében erősen támogatták farmer szülei is. Egy edzésen véletlenül összefutott az éppen a környéken edzőtáborozó bostoni bajnok, Geoffrey Mutai csapatával, csatlakozott is hozzájuk, aztán szépen lassan el is kezdtek szállingózni az eredmények… Először kenyai helyi versenyeket nyert, majd bemutatkozott a nemzetközi porondon is. Az első igazi nagy versenye az Egyesült Arab Emírségekben volt (Ras Al Khaimah Félmaraton, 2012 – 1:00:40). Saját bevallása szerint kicsit megilletődött a rajtban, hogy mit keres Ő itt olyan extra klasszisok között, mint pl. Wilson Kipsang, de aztán nagy meglepetésre meg is nyerte a versenyt... Pár héttel később már 59:14-et futott Berlinben, a félmaratonon, majd ősszel ugyanitt, második lett a maratonon 2:04:14-gyel. (Nem mellesleg, ez volt minden idők leggyorsabb maratoni debütálása.) Tavaly októberben 2:03:45-tel megnyerte a chicagói maratont, és pályacsúccsal diadalmaskodott a tokiói maratonon. A most 30 éves újsütetű világbajnok a sajtóban némileg humorosan úgy nyilatkozott, hogy hosszú távra tervez, és reméli, hogy a következő tíz évben igazán jó futó váilk majd belőle…

Férfi világcsúcsok berlini listája:

Időeredmény Futó Nemzetiség dátum Verseny
2:06:05 Ronaldo da Costa brazilBrazil 1998. Szeptember 20. Berlin Marathon
2:04:55 * Paul Tergat kenyaiKenya 2003. szeptember 28. Berlin Marathon
2:04:26 Haile Gebrselassie ethiopiaiEthiopia 2007. szeptember 30. Berlin Marathon
2:03:59 Haile Gebrselassie ethiopiaiEthiopia 2008 . szeptember 28. Berlin Marathon
2:03:38 Patrick Makau kenyaiKenya 2011. szeptember 25. Berlin Marathon
2:03:23 Wilson Kipsang kenyaiKenya 2013. szeptember 29. Berlin Marathon
2:02:57 Dennis Kimetto kenyaiKenya 2014. szeptember 28. Berlin Marathon
*Ez volt az első hivatalosan is vilácsúcsnak nevezett világcsúcs, amit az IAAF is elfogadott.

Nő világcsúcsok berlini listája:

2:34:47.5 Christa Vahlensieck Németország zászlóNémeto. 1977. szeptember 10. Berlin Marathon
2:20:43 Tegla Loroupe kenyai zászlóKenya 1999. szeptember 26. Berlin Marathon
2:19:46 Tegla Loroupe kenyai zászlóKenya 2001. szeptember 30. Berlin Marathon

berlin maraton futók tömege

Magyar teljesítők a Berlin Marathonon:

BMW lefutása. Maratoni futó leelőzi a BMW-t.Versenyben a BMW-vel: ki ér hamarabb a célba?

A maratont 52 magyar futó is sikerrel teljesítette. A célbaérkező magyarok eredményei: