Kis Gyula
Születési dátum: 1979. november 8.
Születési hely: Budapest
Foglalkozás: Versenyszerű hosszútávú triatlonista, az ELTE-BEAC Polythlon Klub csapatvezetője és edzője.
Honlapja:www.kisgyula.hu
Csapat honlap:www.polythlon.elte.hu
Amióta az eszemet tudom, sportolok. Szüleim, főleg édesanyám unszolására kezdtem óvodai tornával 6 éves koromba, majd a Postásban ismerkedtem meg az atlétikával. Később, 8 évesen megtanultam úszni a BVSC sportuszodájában. Ezután az öttusa következett az UTE-ban, ahol igazán kezdtem megkedvelni, az úgynevezett multi sportolást. Innen egyenes út vezetett a triatlonhoz.
Életem első triatlon versenyén 1992-ben a Margitszigeten indultam el. Azt hiszem elég hátul végeztem. A bringám egy 3 fokozatos, szép kék Favorit volt (ami egyébként még mindig megvan). Ettől kezdve „megfertőződtem” a triatlonnal. '93-ban már végigjártam a klasszikus magyar versenyhelyszíneket, és már több sprinttávú versenyt is csináltam. Nagy eredményekről még nem beszélhetek, mert igen gyenge voltam úszásból. Igazából 1994-től kezdtem el rendszeresen edzeni az akkori Kistarcsai Úszó és Triatlon klubban.
1999-ben 9. helyen végeztem az olaszországi junior Európa kupán, és ezzel kivívtam a magyar válogatottságot. Ebben az évben részt vettem mindkét világversenyen, és a világbajnokságon 30. lettem junior kategóriában. 2000-ben Tiszaújvárosban életem első triatlon világkupáján értem célba sikerrel. Ezután az U-23-as kategóriában 2002-ben a világbajnokságán, Mexikóban 14.-ként végeztem. Ez egy elégtétel is volt számomra, mivel nagyon kemény felkészülési programot tudhattam magam mögött, nem is beszélve arról, hogy ebben az időszakban végeztem főiskolai tanulmányaimat az akkori Könnyűipari Főiskolán, nyomdász szakon. Nehéz volt összehozni a tanulást az élsportolással.
2003-ban kezdtem ismerkedni a hosszabb távokkal. Akkor már Buda-Cash nevű csapatban versenyeztem, és a klub színeiben indultam életem első középtávú versenyén (2,5km úszás -80km kerékpár -20km futás). Ez egész véletlenül az akkoriban nagy népszerűségnek örvendő fonyódi OB volt. A verseny fergetegesen ment, és 2. lettem 3:47:30-as idővel. 2004-ben volt egy év, amikor nem igazán tudtam versenyezni, de a következő évben egy újabb nagy trófeát hoztam el, győzni tudtam Európa egyik legnehezebb középtávú versenyén, a horvátországi Mljetben.
Erre az eredményemre figyelt fel az olasz Bianchi Keyline csapat, ahol 2006-2008 között versenyeztem. Olaszország mindig is közel állt a szívemhez. Kimondhatatlanul sok versenyen vettem részt náluk. Nagy eredményünk volt, amikor 2007-ben megnyertük az olasz csapatbajnokságot középtávon, ahol egyéniben 7. helyezést értem el. Két szezont töltöttem el az olasz klubomnál, Velencében. Nagyon sokat fejlődtem ebben az időszakban, és rengeteg trükköt és edzésmetódust lestem el tőlük. Egyszóval nagyon örülök, hogy tagja lehettem egy külföldi klubnak. 2008-ban már sokkal jobban a középtávú versenyekre készültem, hiszen éreztem, hogy a hosszabb távok sokkal közelebb állnak hozzám. Nem vagyok egy gyors triatlonista, ellenben egy viszonylag gyors iramot sokáig tudok tartani. És később kiderült, hogy jó döntés volt a fél-ironman és az ironman távok felé fordulni. Visszatérve 2008-ra, negyedik helyet szereztem meg a középtávú Ob-n, ami 3. a magyar bajnokságon, majd jött a zánkai középtáv, ahol kirobbanó formában győztem. Ez után döntöttem el, hogy kipróbálom magam az ironman távon is. Nagyatádon ismét tökéletes állapotban harmadik lettem 8:48-as idővel életem első hosszú távú versenyén. Bár nagyon kimerülve értem célba, tudtam hogy az utam még csak most kezdődik.
Nike Budapest Félmaraton
2009-től az ELTE-BEAC Polythlon Triatlon csapatának vezetőedzőjeként dolgozom, és versenyezem. Ebben az évben sikerült kiharcolnom a kvalifikációt a fél-ironman távú világbajnokságra, Floridába. Bár ott a verseny nem sikerült úgy, ahogy elterveztem, továbbra is bíztam magamban, hiszen néhány hónappal korábban az antwerpeni világkupán 14. lettem ugyanezen a távon. Az ironman távú magyar bajnokságon egy helyet javítottam az összetettbeli helyezésemen az egy évvel korábbihoz képest, és ezüstérmet szereztem.
2010-ben végre magyar bajnokságot nyertem középtávon. Nagy győzelem volt ez, hiszen közel 7 perccel vertem a második helyezettet az egyik kedvenc pályámon, Orfűn. Ebben az évben sikerült a budapesti ITU Triatlon VB-n harmadik helyet szereznem a korosztályomban! Tehát innentől elmondhatom, hogy világbajnoki harmadik vagyok.
2011 is hozott sok szép sikert. Ismét másodikként értem célba az ironman távú magyar bajnokságon, illetve életem első nemzetközi ironmanjén, a spanyolországi Barcelonában 10. helyezést értem el, ráadásul egyéni csúcs idővel (8:41:30).
Tavaly még tovább léptem és ez volt életem legjobb idénye. Ismét győztem a középtávú OB-n, majd három hónappal később nyolcadikként értem célba a regensburgi Ironman világkupán, ami óriási eredmény nekem. Ezzel kivívtam az indulási jogot az októberi Hawaii-i Ironman világbajnokságra. Ahol masszív versenyzéssel korosztályos 17. lettem, ami az abszolút 88. helyet jelentette. Érdemes ezzel kapcsolatban megjegyezni, hogy közel 60 ezren akarnak kijutni a VB-re, és mindössze 2000 indulhatnak, amiből én a legjobb 100-ban értem célba!
Mindezek mellett még a magyar olimpiai távú amatőr bajnokságon is abszolút első helyen értem célba a legendás Vasi Vasemberen! Ezzel bizonyítva magamnak, hogy a gyorsaságom sem kopott még meg.
Középtávú triatlon OB: Kis Gyula győzelmével
A versenysport mellett sokat foglalkozom az egyetemi sportélettel. Az általános testnevelés keretein belül órákat tartok hallgatóknak a BEAC sporttelepén. Futás-technika, erősítés, kerékpáros ügyességfejlesztés, a Hajós Alfréd Sportuszodában pedig heti négy alkalommal úszás technikai és állóképességi edzéseket tartok. 2011-től az ELTE PPK sportszervező szakán folytatom tanulmányaimat. Klubunk az ELTE-BEAC Polythlon mára közel 170 tagot számlál. Főleg amatőr és hobbi sportolók a tagjaink.
ELTE-BEAC Polythlon-Triatlon Klub
Tősgyökeres Budapesti vagyok. Mindig is itt éltem, edzettem. Szeretem ezt a várost. Imádok a Rákospatak partján futni. Sokat edzek még a Gödöllői dombságban, és a Pilis lankáin is. Ezek a kedvenc edzőterepeim. De a párom lévén az elmúlt 4-5 évben sokat tartózkodok Tata és Komárom környékén, ami szintén a kedvenc edzőhelyeim közé tartozik.
A jövőbeni céljaim között minél több nemzetközi szereplés, és a világbajnokságra való ismételt kijutást mondanám. Úgy érzem még 33 évesen is fejlődőképes vagyok, hiszen ez nem igazán a fiatalok sportja. Szeretném minél tovább csinálni ezt a nagyszerű sportot.
Kis Gyula
Saucony
Hírek: Saucony hírek