Page 1 of 1

Térd-kötőszövet

Posted: 2014 Sep 22 Mon, 7:48 pm
by erno86
Kedves Barna!

Korábban is rengeteget sportoltam, azonban a futást csak alkalmanként és viszonylag rövid távokon (2-3000 méter)űztem. Idén nyáron kezdtem el ráérezni a hosszútávfutás ”ízére”. Augusztus elején összeszedtem egy sérülést, melynek következtében a jobb térdem bal oldala begyulladt, és alig volt mozgatható. 3 hét elteltével újrakezdtem az edzéseket, és támadt egy elhamarkodott ötletem: felkészülök a budapesti félmaratonra. 3 hét edzéssel, melyben voltak 7-10-17 kilométeres távok is mindenféle panasz nélkül, sikeresen abszolváltam a félmaratont is. Visszahűlve azonban ismét előjött az augusztusi sérülésem: bal térd begyulladt, kinyújtás-behajlítás csak nagy nehézségek árán sikerült. 4 nap gyulladáscsökkentő után a gyulladás elmúlt, azonban a térdkalácsomon, a bőr alatt ki tudok tapintani egy ”köteget” (ín v. szalag?), ami feltételezésem szerint a futás közbeni ismétlődő mozgás során irritálta a térdkalácsom. Kérdéseim, hogy miféle sérülés ez, egyszerű túlerőltetésből, vagy valami másból fakadhat, hogyan lehetne hatékonyan kezelni, mennyi ideig kell pihentetnem, van-e esély arra, hogy a későbbiekben is fussak hosszútávon (természetesen az ahhoz szükséges felkészülés után), egyáltalán milyen esélyei vannak a szövődménymentes felépülésnek?

Megtisztelő válaszáért előre is köszönettel:
Barta Ernő

Re: Térd-kötőszövet

Posted: 2014 Sep 22 Mon, 9:50 pm
by Éngyógytornám
Kedves Ernő!

Általában vissza lehet térni a futásba, legfeljebb a módszereken kell igazítani a megváltozott helyzethez.
Ezt azonban látva, megvizsgálva lehet megbeszélni, hogy mit és hogyan. Egyelőre a diagnózis sem teljesen tisztázott és az esetleges biomechanikai eltérések sincsenek feltárva. Nem láttam az alkatát és nem ismerem a mozgását.
Amit általánosságban lehet mondani azt már itt a fórumon és a blogomon is többé kevésbé kimerítettük. Konkrét javaslatot tenni vizsgálat nélkül felelőtlenség volna.

Minden esetre a túlterhelés panaszait sokszor nem a pihenés oldja meg, hanem egy helyesebb, tökéletesebb technikával való változatos gyakorlás. Ha muszáj pihenni, akkor pedig az is relatív pihenés legyen, tehát a panaszt nem okozó mozgásokat, akkor is érdemes végezni. Pl. törzsizom erősítés, ami amúgy nagy mértékben visszahat majd futás közben a térdet ért terhelésre.

Remélem talál valakit akiben megbízik és segít Önnek pontos diagnózishoz jutni. Higgye el ez már csak azért is fontos és első lépés mert e közben az ember maga is jobban megérti, hogyan működnek bizonyos testrészei és könnyebb utána jól és hatékonyan használni őket. Üdvözlettel: