Kezdő vagyok, segítsetek!

futás marathon running
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gabesz »

Eindhoven wrote:Tök jó, hogy nekem senki se válaszol.. :roll:
Nincs ötletem, hogy lehet 11 nap alatt óriásit fejlődni.
riccardonero
Posts: 1
Joined: 2012 Dec 12 Wed, 5:43 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by riccardonero »

Sziasztok!

A futás közbeni helyes légzésről szeretnék többet megtudni.. kell e figyelni rá tudatosan, vagy ahogy jól esik?
Próbáltam már kérdezni több futótól, de még nem kaptam rá kielégítő választ.

Köszönettel, Richard
Lecram
Posts: 37
Joined: 2009 Apr 06 Mon, 6:14 pm
Location: Komárom / Győr
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Lecram »

riccardonero wrote:Sziasztok!

A futás közbeni helyes légzésről szeretnék többet megtudni.. kell e figyelni rá tudatosan, vagy ahogy jól esik?
Próbáltam már kérdezni több futótól, de még nem kaptam rá kielégítő választ.

Köszönettel, Richard
Úgy tudom, hogy az orron be - szájon ki légzés a legjobb, a gyakorisága pedig úgy, ahogy neked kényelmes.
kriszta66
Posts: 1
Joined: 2013 Mar 30 Sat, 8:45 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by kriszta66 »

Sziasztok! Szeretnék elkezdeni futni, de segítségre lenne szükségem. Belevetettem magam a témába, sok cikket elolvastam. Rájöttem, hogy magas a lábboltozatam, ellenben pronálo típusú vagyok...tudtok esetleg ajánlani megfelelő cipőt? Olvastam már több helyen a megfelelő (zsírégető) pulzustartományról, erről tudna nekem mondani valaki valamit? Gondolom ez is egyénre szabott, de honnan tudom, hogy nálam mi az optimális tartomány?
Köszönöm előre is a segítséget! :)
Pocok88
Posts: 1
Joined: 2013 Apr 01 Mon, 10:32 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Pocok88 »

Sziasztok!

Kicsivel több, mint fél éve futok rendszeresen. Hetente átlagosan 20-30 km között (vagyis heti 3x8-10km-t).
Nagyon élvezem, viszont elkezdtem fogyni tőle. Vékony testalkatú vagyok (167cm-50kg) ezért arra jutottam, hogy átgondolom az edzéseimet.
Némi utánaolvasás után úgy gondolom, hogy a sprint futás ideálisabb lenne számomra, mert azzal nem égetek annyi zsírt, hanem erősödöm.
Hosszas böngészés után sem találtam sprint futáshoz megfelelő edzéstervet.(400 méteres futópályán szoktam futni) Illetve sprint előtti bemelegítéshez ideális gyakorlatokat.
Tudtok segíteni?
Üdv mindenkinek!
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gabesz »

kriszta66 , minden lábfej egyedi, sőt annyira egyedi minden láb és mindenkinek a mozgása. Ma már a térfigyelőkamra szoftverek nem csak arc, hanem járás alapján is egyedileg tudnak azonosítani!
Tehát az a legjobb, ha próbálgatsz. Például a margitszigeti Nike Futóklubban, de versenyeken is megtalálhatók. Vasárnap a Tóparti Futópartin volt ott aNike autó.
Zsírégető zóna: labor vagy pulzusmérő nélkül azt lehet mondani, hogy fuss annyira kényelmes tempóban, hogy ne okozzon gondot a folyamatos beszéd.
Madi
Posts: 23
Joined: 2012 Mar 09 Fri, 3:16 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Madi »

Pocok88 wrote:Sziasztok!

Kicsivel több, mint fél éve futok rendszeresen. Hetente átlagosan 20-30 km között (vagyis heti 3x8-10km-t).
Nagyon élvezem, viszont elkezdtem fogyni tőle. Vékony testalkatú vagyok (167cm-50kg) ezért arra jutottam, hogy átgondolom az edzéseimet.
Némi utánaolvasás után úgy gondolom, hogy a sprint futás ideálisabb lenne számomra, mert azzal nem égetek annyi zsírt, hanem erősödöm.
Hosszas böngészés után sem találtam sprint futáshoz megfelelő edzéstervet.(400 méteres futópályán szoktam futni) Illetve sprint előtti bemelegítéshez ideális gyakorlatokat.
Tudtok segíteni?
Üdv mindenkinek!
A futás fogyaszt, ezt tény. ;)
Sprintedzéseket nem lehet végezni folyamatosan. Ha ezt tennéd, gyorsan kiégéshez, sérülésekhez vezetne! (nézz utána az anaerob edzésmódnak)
Lehet, hogy a táv csökkentése, a tempó fokozatos növelése, kiegészítő súlyzós edzések és kalóriadús ételek fogyasztása megoldja a problémádat. Rajtad áll, hogy mit akarsz.
tipp:
Muhari Gábor írt egy nagy jó gondolatébresztőt, amelynek a végén leírja a futás energetikáját is és a szervezet zsírhasznosító/vagy éppen nem hasznosító képességét is. (http://www.futas.net/cikkek/maratonmg.pdf)
Írt 10 000 méter-felkészülésről is, azt is csak ajánlani tudom. :smile
Remélem ez segít.
Anna
Posts: 5
Joined: 2013 Apr 23 Tue, 12:40 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Anna »

Sziasztok,

Miért van az, hogy futás közben, illetve nyilván fokozatosan a végére olyan vörös leszek mint a pulyka? De mindíg. pedig elvileg szabályosan kocogok, jó felszerelésben. Valamit rosszul csinálok??? :oops:
Madi
Posts: 23
Joined: 2012 Mar 09 Fri, 3:16 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Madi »

Anna wrote:Sziasztok,

Miért van az, hogy futás közben, illetve nyilván fokozatosan a végére olyan vörös leszek mint a pulyka? De mindíg. pedig elvileg szabályosan kocogok, jó felszerelésben. Valamit rosszul csinálok??? :oops:
Szia!
Sajnos a legtöbb kezdő futó túl gyorsan és túl sokat fut. Ha eddig nem sportoltál rendszeresen szerintem Te is ebbe a hibába estél. A kipirult arcot okozhatja a túl nagy edzésintenzitás (vagy a kedvezőtlen edzéskörülmények: hőmérséklet, túlöltözés stb.) miatt megemelkedett pulzusod és vérnyomásod. Szerintem vegyél vissza a tempóból és a távból is, majd fokozatosan növeld az intenzitást. (A véleményem szerint a pulzusmérő kiválóan alkalmas ennek szabályozására.) Ha még nem ellenőrizted a vérnyomásod, akkor érdemes lehet nyugalmi állapotban, majd edzést követően is megnézned.
csuszer
Posts: 1
Joined: 2013 May 01 Wed, 12:06 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by csuszer »

Sziasztok!
Kezdő futó vagyok én is.Tavaly augusztusban kezdtem futni,miután letettem a cigit 18 év után.Kondim nem sok volt,bár előtte is folyamatosan sportoltam,mozogtam(foci) egész életemben.Meg amúgy is egy mozgékony típusú emberke vagyok.Tavaly eljutottam már 8-10 km-es távokig is,olyan 5:30-5:55-ös időkkel kilométerenként.Aztán télen abbahagytam,nem tudok hidegben futni sajna.Most február végén újra kezdtem heti 3-4 alkalommal futok.Folyamatosan emelem a távot.Kitűztem célnak a szeptemberben egy félmaraton lefutását is.A célom első körben a 2 órán belüli teljesítés lenne.
A kérdésem az lenne,hogy az én koromban(39) lehet-e még ezeket az időket jelentősen javítani kemény edzéssel??Mert nagyon lassúnak találom magam. :(
Próbáltam futni már jobbakat és ment is,(Pl. 4:51 és 5:07 körök,ami jelentős javulás rövid időn belül az 5:50-hez képest szerintem,meg itt már azt éreztem,hogy futok és nem csak kocogok :) )de akkor utána nagyon elfáradok,kifulladok és szúr az oldalam.Volt hogy abba is kellett hagynom utána a futást.
Ne erőltessem ezt az idő javítást vagy csak várjak türelemmel a jobb eredményre??
Segítségeteket várom és előre is köszönöm!
(Amúgy 39 éves,169cm és 62 kg vagyok)
Moby
Posts: 1
Joined: 2013 May 01 Wed, 3:37 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Moby »

Sziasztok!

Kezdő vagyok és jól jönne egy kis segítség. Február óta futok rendszeresen: heti 3 alkalom, szépen fokozatosan eljutottam (épp ma) a 10,5 km-ig. ( Korábban is futogattam, de akkor nagy szünetek voltak időnként a két futás között) Az első cél az ez volt. A következő, amit szeretnék, hogy 10 km-t minél rövidebb idő alatt tudjam lefutni, nyilván reális célkitűzéssel... Most nagyon kényelmes tempóban futok/kocogok felváltva a 10 km kb.: 1 ó 15 perc. A kérdésem az, hogy innen hogy érdemes elkezdeni a tempót fejleszteni? Hogyan kellene futni? Nagyon megköszönöm, ha adtok hasznos tanácsokat!
Zs.
Madi
Posts: 23
Joined: 2012 Mar 09 Fri, 3:16 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Madi »

Moby wrote:Sziasztok!

Kezdő vagyok és jól jönne egy kis segítség. Február óta futok rendszeresen: heti 3 alkalom, szépen fokozatosan eljutottam (épp ma) a 10,5 km-ig. ( Korábban is futogattam, de akkor nagy szünetek voltak időnként a két futás között) Az első cél az ez volt. A következő, amit szeretnék, hogy 10 km-t minél rövidebb idő alatt tudjam lefutni, nyilván reális célkitűzéssel... Most nagyon kényelmes tempóban futok/kocogok felváltva a 10 km kb.: 1 ó 15 perc. A kérdésem az, hogy innen hogy érdemes elkezdeni a tempót fejleszteni? Hogyan kellene futni? Nagyon megköszönöm, ha adtok hasznos tanácsokat!
Zs.
Szia!

elméleti alapok itt: http://www.futas.net/cikkek/edzestervek ... dzesek.php
ezt is a figyelmedbe ajánlom: http://www.futas.net/cikkek/10000m.pdf

Én is most a sebesség növelésén dolgozom ugyanezen a távon. Nálam sokat segít, hogy a héten kettő alkalommal (rövidebb távon 6-8Km) fartlek, illetve tempóedzést végzek:
A fartlek fokozatosan hozzászoktat a gyorsabb tempóhoz. Először vedd könnyebbre, ne fuss túl gyorsan és túl hosszan. Nézz ki egy közeli pontot és tempósan addig fuss, majd tovább a korábbi lassabb tempódban.
A tempóedzésnél a "kenyai módszer" jött be nekem legjobban (na nem épp' kenyai tempóban... :D). 15 perc bemelegítés tempóban, 20 perc ún. tejsavküszöb-sebességgel és 15 perc levezető. (egy cikkben olvastam erről, de már nem találom hol is).
Ezek mellett persze fontos, hogy a hosszab 10+ futás is meglegyen, de azt alapozó tempóban végzem továbbra is. ;)
akoss80
Posts: 4
Joined: 2011 Oct 03 Mon, 2:25 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by akoss80 »

Sziasztok!
Én is kezdő futó vagyok, engem az augusztus 25-ei Roger Waters Fal jegyekkel motivál a családom, mert mostanában nincs nagyon időm a sportolásra. De én megtaláltam a kiskaput! Lehet ingyen jegyet nyerni! :lol:
https://www.facebook.com/LiveNationHung ... 1292965076
idavid
Posts: 2
Joined: 2013 Jun 08 Sat, 2:30 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by idavid »

Sziasztok,

Régóta sportolok, többféle sportágban, 3 évig triatlonoztam - most kaptam rá a futásra igazán, szeretnék néhány kilót leadni, illetve ősztől már futórendezvényeken is részt venni. Egy régi Adidas futócipőben kezdtem el, 6:30 tempókkal futok aszfalton 3-7 km-t, heti legalább 3x - régebben a 10K sem volt probléma. Éreztem, hogy a cipő nem az igazi sem csillapításban, sem formában, 30 perc után zsibbad a bal lábam - sikerült is egy húzódást beszereznem, úgy bicegtem haza 1 hete. Azóta pihentettem, úszni voltam egyszer, de maga a séta is fájt jópár napig.

A héten bementem a Nyúlcipő szakboltba, ahol az Asics Gel Cumulus 13-t ajánlották több próba után is, ezt meg is tudtam vásárolni akciós áron. A cipő maga nagyon kényelmes, de a tegnapi első teszt alatt a vádlim külső és belső oldala, illetve a combom hátsó része fokozatosan kezdett el fájni futás közben, érdemi távot/időtartamot még kocogni sem bírtam. Itthon nyújtottam, a gyógytornászom (egy karsérülés miatt járok hozzá, de ebben a témában is kapóra jött) által mutatott gyakorlatokat elvégeztem - sem izomlázam, sem fájdalmam nincs mára...a jelenség teljesen szimmetrikusan jelentkezett.

Lehetséges, hogy az új futócipő kicsit átformálja a hibás, rossz cipőben kialakult futóstílusom és emiatt eddig meg nem mozgatott izmokat "fedezek fel"? Vagy csak a bokám gyenge, és szoktatnom kellene? Ha igen, hogyan?
Keno1982
Posts: 1
Joined: 2013 Jun 16 Sun, 9:28 am

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Keno1982 »

Sziasztok!

Kb 2 hete kezdtem el futni. Nagyon fellelkesültem, pedig nem nagyon szeretek futni. De úgy néz ki, hogy a lelkesedésem megmaradt. Ebben sokat segít, hogy a Nike+ szórakoztat közben és utána.
Első futásomkor 2 km futás a maradék 1 km séta hazáig. Utána ismétlés két nap múlva kicsit jobban ment. Aztán a harmadik futásnál (ez reggel volt) majdnem végig tudtam tolni a 3 km-t, csak pár száz m-t sétáltam egy meredek emelkedőn.
A probléma a 4. futásnál jött elő. Ez pont egy héttel az első után volt reggeli időpontban. Még 1 km-sem volt meg, amikor éreztem, hogy a jobb lábamon a sípcsontom elülső reésze elkezdett fájni. Átváltottam sétára és egy rövidebb útvonalon hazasétáltam. Úgy tűnt, hogy az az izom fáj, amivel a lábfejemet felfelé tudom mozgatni. Amikor fájt, akkor alig bírtam megmozdítani felfelé. Amikor hazaértem már nem is fájt igazán. Vártam egy hetet, gondoltam kicsit megerőltettem megam, meg lvasgattam is a neten. Ma reggel megint megpróbálkoztam. Lightos verzió: 2perc séta, 1 perc futás felváltva. Megint nem jutottam el 1 km-ig se. Ugyanaz a fájdalom. De ma a bal is sajgott kicsit.
Ilyen cipőt vettem: http://www.deichmann.com/DE/de/shop/spo ... 0001149047
Nagyon kényelmesnek érzem a cipőt.
Eddig nem futottam, sőt nem is nagyon sportoltam már vagy 3 éve, mert szétment a vállam, aztán mindentől megfájdult. A vállam most OK, csak a lábam nem okés. 83kg vagyok.

Vmi tipp?
Post Reply