Kezdő vagyok, segítsetek!

futás marathon running
fannia
Posts: 2
Joined: 2012 Aug 21 Tue, 6:38 pm

Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by fannia »

Sziasztok!

Kezdő futó vagyok, már többször belekezdtem, csak valahogy a lustaság mindig erősebb lett a végén és úgy éreztem kiköpöm a tüdőmet, így abbahagytam.
Most újra el akarom kezdeni, még pulzusmérő órát is vettem. . . miértisne. . :)
Viszont az a helyzet, hogy nem tudom, mi szerint fussak, mert ha a pulzus szerint akkor kb csak sétálhatok, annyira felmegy a pulzusom ha futni kezdek. Viszont edzésterv szerint is szeretnék, fokozatosan el akarom érni, hogy 30 percet tudjak egyhuzamban futni.
Na most mi a jobb, ha inkább maradok a zsírégető zónában( jó lenne fogyni is egy picit), adott esetben az aerob zónában, vagy inkább tartsam magam az X perc futás - X perc séta edzéstervhez, figyelmen kívül hagyva a pulzust, remélve, hogy egyszer majd beáll?
A pulzusos módszerrel talán nem menne el a kedvem, mert nem fulladnék ki annyira? Annak is meglenne az eredménye? Később tudom, hogy jó lesz, de kezdőként is hasznos a zónákat betartani?
Melyik hatásosabb?
Bármi tapasztalat, vélemény, tanács?
Köszönöm!!!
Madi
Posts: 23
Joined: 2012 Mar 09 Fri, 3:16 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Madi »

Ha már többször belekezdtél, de abbahagytad elég nagy rá az esély, hogy most is abbahagyod. (bocs :twisted: )

Vannak más sportok is, amelyek segítségével fogyhatsz. (ha a táplálkozásodra is odafigyelsz!) Menj el inkább aerobicozni, úszni vagy biciklizni stb. (a pulzusmérődet ott is használhatod)- esetleg ezeket váltogatva, a lényeg, hogy sportolj rendszeresen!
Ha olyat találsz/választasz amit nem egyedül csinálsz nap, mint nap, akkor lehet, hogy nem hagyod abba olyan könnyen.

Ha futni (is) akarsz, az elején tartsd magad inkább a futás (de inkább lassú kocogás) - majd séta pulzusméréssel edzéshez. Sétálj bele, amikor megközelíted az aerob szinted felső határát és kezdj újra kocogni, ha az alsó határához közelít a pulzusod.
acsosa
Posts: 3
Joined: 2012 Aug 22 Wed, 10:40 am

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by acsosa »

Sziasztok!

Én is kezdő vagyok, kb. másfél hónapja futok. 60 perc alatt 8 km-t., 4 naponta tartok 1 pihenőnapot, de ezt sehogyan sem tudom javítani, egyszerűen nem bírom hamarabb lefutni. Tudnátok segíteni, hogyan tudnék gyorsaságban fejlődni.

Hálás köszönet...
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gabesz »

acsosa wrote:Sziasztok!
másfél hónapja futok..
Szia! Másfél hónapja futsz és heti 42 kilométert, hmm kicsit soknak tűnik (persze nem ismerem sportmúltad).
Van izomlázad vagy esetleg állandó fáradtság ?
Igazából másfél hónap alatt nem lehet nagyokat fejlődni. Légy kitartó, csinálj néha gyorsító edzést.
Előbb alapozás, aztán gyorsítás.
fannia
Posts: 2
Joined: 2012 Aug 21 Tue, 6:38 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by fannia »

Koszi a valaszt! Igazabol azert hagytam abba (1x alltam neki eddig komolyabban); mert akivel futottam tul jo volt hozzam kepest, plusz mert emiatt tulhajtottam magam..igy nem volt sikerelmenyem. A pulzusmerestol remelem h ez valtozni fog bar az elejen ki fog boritani h milyen lassan mehetk csak, sot gyaloglas lesz valoszinu.
akkor azt mondod, a pulzusmeres jo modszer, en abban bizom.
ha mar itt tartunk az normalis, hogy egyy kis dombon biciklizestol rogton felugrott 170re a pulzusom?? Ha edzettebb leszek ez valtozni fog ugye?

koszi!
acsosa
Posts: 3
Joined: 2012 Aug 22 Wed, 10:40 am

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by acsosa »

Köszi a segítséget. Nincs izomlázam, és fáradt sem vagyok, de az utolsó kilométerek nehezek:(
Nem baj, azt mondod kevés az eltelt idő, próbálok kitartani és köszönöm a biztatást. Megpróbálom a gyorsító edzést néha.
Gabesz wrote:
acsosa wrote:Sziasztok!
másfél hónapja futok..
Szia! Másfél hónapja futsz és heti 42 kilométert, hmm kicsit soknak tűnik (persze nem ismerem sportmúltad).
Van izomlázad vagy esetleg állandó fáradtság ?
Igazából másfél hónap alatt nem lehet nagyokat fejlődni. Légy kitartó, csinálj néha gyorsító edzést.
Előbb alapozás, aztán gyorsítás.
Gaben
Posts: 1
Joined: 2012 Sep 07 Fri, 12:28 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gaben »

Sziasztok!

Körülbelül három hete kezdtem el futni, az elején 12 perceket toltam le, aztán fokozatosan emeltem az időt, tegnap már 18:40 másodperc alatt ment körülbelül 3,3 kilométer. Folyamatosan szeretném emelni a futás idejét, egészen 30 percig. Azért írom ezt, mert közben szeretnék kicsit belekóstolni a versenyekbe, de legalábbis a közösségi futásba, és olvastam, hogy most szeptember 27-én lesz egy Budapest Night Run, kábé 6,5 kilométernyi távval. Annyi a kérdésem, hogy tapasztaltabb futók szerint érdemes lenne ebbe belepróbálni vagy még túl korai ez a 6 km? Kétnaponta futok, jól vagyok, nem fáj semmim, rendesen bemelegítek, levezetek. A kondim a legutóbbi eredményből leszűrhető, nem a legjobb, de azért csinálom..
zsofi
Posts: 1
Joined: 2012 Sep 08 Sat, 7:16 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by zsofi »

Sziasztok !

Szeretnék belevágni a futásba. Szeretném megtudni, milyen eszközökre van szükségem?! Szerezzem be kapásból a legmenőbb futó cuccokat, vagy bőven megteszi egy jó cipő ? Elengedhetetlen kellékként rendelkezek elhatározással. Viszont, azt már nem tudom, mi számít reális célnak, amit teljesíteni tudok. Mennyit ajánlatok egy kezdő futó számára ? Ami, a kondíciómat illeti, nem hiszem, hogy azzal baj lenne, hetente eljárok edzőterembe ahol különböző mozgásformákat végzek, valamint naponta kerékpározok nagyjából 20 km-t. Várom válaszotokat.

Köszönettel: Zsófi
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gabesz »

Gaben, vedd számításba, hogy egy városnéző futás picit nehezebb az állandó tempóváltások miatt (járókelők kerülgetése , lámpák, .. )
egyébként biztos szívesen látnak.. Ha nem zavar, hogy esetleg nem tudod végigfutni a távot, akkor hamarabb is csatlakozhatsz, mert társaságban futni jó..

Zsófi, a futócipő bőven megteszi kezdetnek, illetve lányoknál a sportmelltartó. A többi mellőzhető egy darabig: futónadrág a combok kidörzsölése esetén kell, a póló a hidegben tesz jó szolgálatot.
Eindhoven
Posts: 4
Joined: 2012 Sep 28 Fri, 9:31 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Eindhoven »

Helló,

nagy fába vágtam a fejszémet. Idén kezdtem el futni. Márciusban 10x fél órákat. Aztán a hőség miatt abba hagytam. Nyár végén lehetőségem adódott jelenkezni egy 4-es váltó maratonra. Sajnos augusztusban lebetegedtem (arcüreg gyulladás) és nem tudtam időben elkezdeni az edzéseket, úgy ahogy terveztem. Szeptemberben 5x tudtam csak futni (fél órákat). Most 11 napom van a felzárkózásra.... nem adhatom fel, mert akkor cserben hagyom a csapatot.

Ma felmértem, hogy hol tartok. 8 km 1 óra 20 perc alatt. Ezt kellene a 11 nap alatt 10 km-re emelni és 1órára csökkenteni.

Kérlek lássatok el mindenféle jó tanáccsal, mert muszáj megcsinálnom!

Előre is köszönöm,
Andi
lavery
Posts: 2
Joined: 2012 Oct 07 Sun, 8:17 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by lavery »

Sziasztok!

21 éves, enyhén túlsúlyos (195/105) fiú vagyok. Budapestnek egy zöld övezetben fekvő részén lakom, így az erdő mentén, szép helyeken tudok futni.
Immáron egy éve foglalkozom intenzívebben a futással, heti 4-5 alkalommal szoktam 30 perc alatt (anno 4 km körül kezdtem) 6 kilométert futni, de ez már meglehetősen megterhel. Van jó futócipőm. Hova tovább, mire érdemes figyelnem? A fogyás még mindig fontos lenne. Baj, ha akár 3 nap egymás után ilyen intenzitással futok? (Általában este 9 fele jut rá időm, de akkor jól esik.)
Szeretnék még vagy 10 kilót leadni s növelni a teljesítményemet, mindenféle "károsodás" nélkül, optimális terheléssel. Mit gondoltok, hogyan fogjak hozzá? Kell ehhez már valami speckóbb felszerelés? Télen mennyire javallott akár fagypont körül is futni?

Köszi!
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gabesz »

Szia lavery, a heti 4-5 futás elegendő. Ne gyakrabban fuss, hanem az egy-egy futás időtartamát növeld, hiszen a zsírégetés 30-40 percnél indul be igazán (feltételezve, hogy nem futsz túl gyorsan). A futócipődet cseréld 800 kilométerenként. A túlsúllyal rendelkezőknek a stabil cipőket szokták ajánlani. Ha már apró fájdalmat is érzel, akkor csökkentsd a mennyiséget. Fagypont alatt is futhatsz: futás télen.
lavery
Posts: 2
Joined: 2012 Oct 07 Sun, 8:17 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by lavery »

Köszi Gabesz!

Olyan 9-11 km/h-s átlagsebességgel futok, az gyorsan számit? :)

Szóval azt mondod nem a sebesség számít, hanem az időtartam? Szeretem magam kifárasztani, de nem tudom valójában akkor jót tesz-e. A fájdalmat a lábamra érted? A cipőm jó, nem szokott fájni, néha a levegővétel diszkomfortos a vége felé, de az gondolom a kifulladástól van.

Előre is köszi a leendő válaszod!
User avatar
Gabesz
Posts: 425
Joined: 2007 Dec 30 Sun, 9:00 pm
Location: futás: Margit-sziget
Contact:

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Gabesz »

lavery , a tempónál a pulzus értékre gondoltam, hogy ne legyen 75% felett, ha tényleg a fogyás a cél. Olyan nagy túlsúlyod igazából nincs is, szerintem fuss úgy ahogy jól esik. A fájdalmat a fizikaira gondoltam nagy túlsúlynál és kezdőknél gyakoribb a sérülés, viszont az erdőben puha a talaj.. jó helyen laksz!
Eindhoven
Posts: 4
Joined: 2012 Sep 28 Fri, 9:31 pm

Re: Kezdő vagyok, segítsetek!

Post by Eindhoven »

Tök jó, hogy nekem senki se válaszol.. :roll:
Post Reply