Shobukova és Mosop nyert Chicagóban

Az orosz Liliya Shobukhova a világ idei legjobb eredményét futotta a 34. Bank of America Chicago Marathon versenyen, Moses Mosop pedig néhány másodperces férfi pályacsúcsot ért el, 2:05:38-as eredménnyel. A chicagoi maraton a nagy számok versenye volt: összesen 35670-en értek célba, ebből 15414 nő és 20256 férfi.

A férfi mezőny

Mosop világhírű edzője, Renato Canova elmondta, hogy tanítványa azért is lassult le 35 km után, mert eleinte eléggé akadozott a nyulak diktálta ütem, illetve a fő ellenfél, Wesley Korir tempóváltása se tett jót a versenyiramnak. Mosop megjegyezte, hogy több frissítőállomáson is elvétette a megfelelő folyadékbevitelt, ezért fáradt el a végére. Mosop és Canova abban egyet értett, hogy nem volt százszázalékos a futó felkészültsége, hiszen a júniusi 30 km-es világcsúcs (1:26:47.4, Eugene) után Mosop egy hónapig Achilles-ín bántalmakkal küszködött, illetve augusztusban, Kenyában a szokatlanul heves esőzések miatt rossz volt a futóútvonalak állapota, ez is akadályozta a felkészülést. A második helyen az a Wesley Korir végzett, aki 30-nál döntött úgy, hogy megbontja az élen futó ötös bolyt, és beleerősített, ez a taktika be is vált neki, a harmadik pedig a szintén kenyai Bernard Kipyego (2:06:29) lett.

Mosop Moses a Chicago Marathon győztese
A férfi versenyben győztes Mosop egy komoly Achilles-ín sérülésből tért vissza...

A női versenyről

A női versenyben győztes Liliya Shobukhova edzőjével, aki egyben a férje is, Igor Shobukovval dolgozta ki a verseny taktikáját, és abban maradtak, hogy Liliya ezúttal gyorsan, defenzíven kezd (1:09:25 lett a táv első fele), és még ebből az időből is képes volt gyorsulni (1:08:55-re futotta a második félmaratont). Shobukhova eredményének értékét tovább növeli, hogy a 2:18:20 az örökranglistán a negyedik legjobb időeredmény! Az élete első maratoniját futó etióp Ejegayehu Dibaba (2:22:09) 25 km-ig bírta tartani a tempót az orosz lánnyal, de ezzel együtt is elmondható, hogy minden idők harmadik leggyorsabb női debütáló maratoniját futotta. A nőknél a japán Fukushi Kayako lett a harmadik.

42,195 km 2:18:20 6:52

Minden idők 4. leggyorsabb női maratonja, ezzel Shobukova a londoni olimpia egyik esélyese lehet…

Magyar célba érkezők a Chicago Maratonon:

Vas Gábor a leggyorsabb magyar maratonista a Chicago Maratonon
Vas Gábor a Chicago Maratonon (Fotó: José M. Osorio, Chicago Tribune)

Hangulatképek a versenyről (Nancy Stone és José M. Osorio, Chicago Tribune):

Chicago Marathon Chicago Marathon Chicago Marathon Chicago Marathon Chicago Marathon szurkolók Chicago Marathon a futó léghűtése
Chicago Marathon 2011fotók: Nancy Stone és José M. Osorio, Chicago Tribune)