nyomtatható verzió | küldés

Kékes Csúcsfutás történelem

1. Nike Kékes Csúcsfutás - 1998. június 21.

Csúcsot meghódítani - hívta a Budapest Sportiroda az amatőr futás szerelmeseit vasárnap a Mátrába.

Az ismét visszatért meleg időben dr. Simon János, az SH IMPEX ügyvezetőjének pisztolylövésére 1679-en vágtak neki a 12 km-es, 671 méter szintkülönbségű távnak.

A minden előzetes várakozást felülmúló indulói létszám igazolta ezen új verseny létjogosultságát. Egy 100 méteres lanka kivételével végig emelkedő útvonalon gyorsan széthúzódott a mezőny és egy 3 kilométeres emberfolyam futott a kő felé, melynek megérintése igazi büszkeséggel töltött el mindenkit. A célba érkezőknek kijáró ajándék NIKE póló és az egyedi emlékérem, még sokáig emlékeztetni fog mindenkit erre a napra.

A profik 900.000 forintos díjakért is futottak. A hölgyeknél Földingné Nagy Judit az első kilométereken eldöntötte a versenyt, előnyét folyamatosan növelve mintegy 1 kilométerrel előzte meg a szintén NIKE-ban versenyző Nagyné Petrik Évát.

A férfiaknál 4 kilométernél 3-an elhúztak a mezőnytől, majd 10 kilométernél Molnár Tibor iramot váltott és magabiztosan érintette meg elsőnek a követ.

A célban - a hazai versenyekre nem jellemező módon - több ezer lelkes néző óriási tapsvihara köszöntötte az összes célba érkezőt.

Az 1. NIKE-KÉKES Csúcsfutás bemutatkozása remekül sikerült. A Budapest Sportiroda szándéka szerint egy újabb, meghatározó jelentőségű verseny született, mely sok-sok éven át az egyik alappillére lesz a hazai futónaptárnak.

2. Kékes Csúcsfutás - 1999. május 30.

Vasárnap második alkalommal rendezte meg a Budapest Sportiroda a Kékes csúcsfutást. Erős napsütésben, 28 fokos melegben 600 futó vágott neki Mátrafüredről a 11,6 kilométeres távnak. A 671 méteres folyamatos szintemelkedés gyorsan éreztette hatását és percek alatt egy hosszú, elnyúlt emberkígyó kanyargott a Mátra forgalomtól elzárt útjain.

A férfiaknál a BVSC Kufner versenyzője Bacskai Zsolt azonnal az élre állt, folyamatosan növelte előnyét és magabiztosan nyerte a versenyt. A hölgyeknél hasonló forgatókönyv alapján új útvonalcsúccsal a szintén BVSC-s Simona Staicu nyert, a tavalyi győztes győri Földingné Nagy Judit előtt.

Az amatőrök is jól felkészültek, az indulók közel fele javította meg tavalyi időeredményét. Idén nagyon sok fiatal futott, az indulók 10%-a 16 év alatti volt.

A futók 60%-a vidékről érkezett.

A verseny megható színfoltja volt a csolnoki Selmeczi József célbaérkezése. A 72 éves futó 2 óra 5 perc alatt tette meg a távot és éppen akkor érintette meg az 1014 méteres követ, mikor a férfi győztes lépett a dobogóra. Az idős futót és a legjobbakat sokáig tapsolta a közönség, majd a női győztes Simona Staicu átnyújtotta neki a győzelemért kapott virágcsokrot.

A megható jelent szép befejezése volt egy igazi amatőr futóversenynek.

3. Nagyné Petrik Éva Kaposvári Építők 54:19

3. NIKE Kékes Csúcsfutás - 2000. június 24.

Csúcsot hódítani hívta a Budapest Sportiroda a futás megszállott híveit szombaton. A Mátrafüredről rajtoló 1500 futónak 11,6 kilométert kellett teljesíteni, és a végén megérinteni a 671 méterrel magasabban lévő követ.

Az ország egyik jelképévé vált, az 1014 méteres csúcsot jelző kő már mítosszá vált az amatőr futók között. Megérintése kézzel fogható jele egy újabb kihívás teljesítésének. A 26 fokos melegben a célbaérkezők közül senki sem tudta csak futólag érinteni. Volt, aki ráborult, átölelte, megcsókolta, esetleg megkönnyezte. Minden célbaérkező nyakába kapta az alakját formázó befutó érmet, így az érzés még sokáig elkíséri a résztvevőket.

Az 1500 fős mezőny a mátrai út teljes szélességében vágott neki a távnak, de néhány kilométer alatt alaposan szétrázódott. Az élen a profik diktálták a tempót. Egy hatos élboly húzott el, folyamatosan fogyatkozott, majd 500 méterrel a cél előtti emelkedőnél a BVSC-s Molnár Tibor ritmust váltott és magabiztosan ismételte meg a tavaly előtti győzelmet és nyerte a 80.000 forintos első díjat. A hölgyeknél a szintén BVSC-s Csomor Erika rögtön az élre állt és rajt-cél győzelmet aratott. A hőség miatt a legjobbak ideje mintegy 1 perccel volt gyengébb az előző évieknél.

A célban a magyarországi futóversenyek történetének valószínűleg leglelkesebb közönsége várta a futókat. Az egy óra hosszú lelkes biztatás, szurkolás kellemes meglepetés volt a profiknak, amatőröknek, szervezőknek egyaránt. Kora délután a nagyon szép egyéni NIKE pólókba és érembe öltözött futók hada lepte el a Mátra déli lejtőit.

4. Kékes Csúcsfutás - 2001. június 23.

Idén is több mint 1300-an érintették meg az ország legmagasabb pontját. Ez nem egy turisztikai adat a Kékestető látogatóiról, hanem a 4. Kékes Csúcsfutás résztvevői vállalták a feladatot, hogy felfutnak a Mátra tetejére.

Negyedik éve június utolsó hétvégéjén Mátrafüredről rajtol a Kékes Csúcsfutás mezőnye. A létszám változó, a résztvevők egy része állandó, és a cél is. Elérni a Kékestetői követ. Ehhez nem kell más, mint leküzdeni 11,6 kilométer távolságot, és 671 méter szintkülönbséget.

A férfiaknál ez a leggyorsabban a tavalyi győztes Molnár Tibornak sikerült, aki 43.40-es idővel ért a kőhöz. A hölgyeknél a tavalyi második helyezett Jakab Ágnes edzette magát legjobban hegymenethez, 51.48-as idővel szerezte meg a győzelmet.

Az amatőrök közül szinte mindenki célba ért. A mezőny nagy része csoportokban érkezett, így nem kis tumultus alakult ki a nemzeti színű kő körül. Idén az időjárás is megkegyelmezett a futóknak. Az elmúlt évek kánikulái után most 20 fokos, ideális futóidő volt. Így az utolsó célba érkező is 10 perccel korábban, éppen eredményhirdetéskor érkezett, így a győzteseken kívül talán még ő kapta a legnagyobb tapsot a végig kitartó, lelkes közönségtől.

3. Kovács Zsófia GYÖTRI 57:35

A küzdelem és a dicsőség kísérte végig az 5. ProSport Kékes Csúcsfutás mezőnyét a hétvégén.

A 11,6 kilométer és a 671 méteres szintkülönbség leküzdése önmagában sem kis feladat, ám ehhez szombaton még 30 fok feletti hőség is társult. Ennek ellenére több mint 1200-an vállalták, hogy Mátrafüredről felfutnak Kékestetőre.

A mezőny 11 órakor rajtolt ám a szintkülönbségnek és a melegnek köszönhetően csak az első kilométeren volt nevezhető mezőnynek. Az útvonal 100 méter kivételével emelkedett, így nem sok lehetőségük adódott a futóknak a lazításra. A rajt remek hangulata vitte még elején a futókat a távon a frissítők adhattak erőt, a célban pedig az 1000 főnyi - az elején főleg kirándulókból, rokonokból, a végén a felért futókkal kiegészült - közönség biztatása lendítette át a futókat az utolsó holtponton, a déli sípálya meredekén. A közönség tapsa mellett az ország legmagasabb pontját jelző kő érintése, csókkal borítása adta a futóknak a legnagyobb dicsőséget, hiszen ők tényleg felértek a csúcsra.

A melegnek köszönhetően a futók az előző évekhez képest gyengébb időkkel értek a célba, ám ezen a napon nem az egyéni csúcsok megdöntése volt a kihívás. A versenyt a férfiaknál Szabó József, a nőknél - a Kékes Csúcsfutás első évi győztese , a múlt héten francia maratont nyerő - Földingné Nagy Judit nyerte. A csúcsforgalom 1:22 - 1:37 perc elteltével volt a Kékestetői csúcson, az utolsó befutó 2:02 perckor érkezett.